پیشگویی وقوع خودکشی امکان پذیر شد


به گزارش  پایگاه ساینتفیک، محققان دانشگاه ایندیانا در ایالت ایندیانای آمریکا پس از تحقیقات صورت گرفته در مورد گروهی از بیماران مبتلا به اختلال شخصیتی و بیمارانی که دائماً به خودکشی فکر می‌کنند یا قبلاً اقدام به این کار کرده‌اند، توانستند سطوح بالایی از نشانه‌های زیستی RNA را در خون این بیماران شناسایی کنند.

در این تحقیقات که سه سال به طول انجامید، وضعیت جسمی و روانی گروهی از بیماران مذکر مبتلا به اختلال شخصیت مورد بررسی قرار گرفت. این بیماران دائماً تحت مشاوره بودند و در فواصل زمانی شش ماهه، از خون آن‌ها نمونه گیری می‌شد. در مورد افرادی که فکر خودکشی داشتند، آزمایشات ویژه‌ای انجام گرفت و ترکیبات نمونه‌ خون آن‌ها به دقت مورد بررسی قرار گرفت.

در نتیجه این آزمایشات گروهی از تغییرات ژنتیکی شناسایی شدند که بسته به شدت فکر خودکشی در افراد، دستخوش تغییر می‌شوند.

محققان با استفاده از یک سیستم تحلیل ژنتیکی موسوم به Convergent Functional Genomics توانستند، نشانه‌های ژنتیکی مربوط به وضعیت روانی بیماران را شناسایی کنند.

در زمانی که بیماران شدیدترین افکار خودکشی را داشتند، میزان یکی از این نشانه‌های زیستی که با عنوان SAT۱ شناخته می‌شود، به بالاترین حد ممکن می‌رسد و بهترین شاخص برای پیشگویی خودکشی محسوب می‌شود.

محققان برای تایید یافته‌های خود، نمونه خون افرادی را که اقدام به خودکشی کرده‌اند، از یک مرکز کالبدشکافی دریافت کرده و مورد آزمایش قرار دادند. در تمام نمونه‌های مورد آزمایش، میزان نشانه SAT۱ در خون بسیار بالا بود.

محققان دانشگاه ایندیانا معتقدند که ممکن است شاخص‌های ژنتیکی مربوط به خودکشی در بین افراد مذکر و مونت متفاوت باشد و به همین علت قصد دارند تحقیقات خود را با گروهی از داوطلبان زن ادامه دهند.

خودکشی یک مشکل بزرگ در علم روانشناسی و دنیای متمدن امروزی است که در محیط‌های نظامی و پر استرس بیش از سایر محیط‌ها بروز می‌کند. بسیاری از افرادی که به فکر خودکشی هستند، به هیچ وجه در این مورد صحبت نمی‌کنند و تا کنون پیش‌بینی وقوع آن تقریباً غیرممکن بوده است.

گزارش کامل این تحقیقات در شماره اخیر نشریه روانشناسی مولکولی (Molecular Psychiatry) به چاپ رسیده است.

ایرنا

/ 4 نظر / 53 بازدید
سعید

سلام وبلاگ زیبایی دارین خوشحال میشم از دفتر دلتنگیهای منم دیدن کنید ونظرتونو در مورد دلنوشته هام بگید بی صبرانه منتظر حضور سبزتون هستم

انسان

[تعجب][تعجب][تعجب]

amin nilashi

سلام وبت قشنگه ممنون که سرزدی ولی آهنگ امید جهان هیچ مشکلی نداره رو لینک دانلود که کلیک کردی میری پایین رو فری دانلود کیلیک میکنی بد میری رو ی caeate downloadlinkاونو میزنی بدخود لینک دانلود بهت میده رو لینک دانلود میرزنی دانلود میشه من تو لینک میکنم تو هم منو به نوان تالش موزیم لینک کن

شوریده

قــرارمــان فصــل انگــور! شــراب کــه شــدم تــو، جــام بیــاور، مــن، جــان! [چشمک][گل]